Sections    Saturday March 24th, 2018
Twitter Profile Facebook Profile LinkedIn Profile RSS Profile

Over 1,200 students competed in the Arizona Science and Engineering Fair

  • |
  • Arizona Science Center

Photo Courtesy David Hoye

Over 1,200 students competed in the Arizona Science and Engineering Fair (AzSEF) in Arizona on April 7 at the Phoenix Convention Center.

The Grand Award Winners in the Senior Division from AzSEF will go on to compete in the Intel International Science and Engineering Fair (ISEF) happening May 8-13, 2016 in Phoenix, Arizona.

Approximately 1,700 students from over 75 countries attend ISEF, making it the largest international pre-college science competition.

Intel ISEF unites the top young minds to present their talents on an international stage for doctoral level scientists to review and judge their work. ISEF awards more than $4 million in scholarships and prizes.

Zhengdong Wang, a junior from Hamilton High School in Chandler, is one of the top winners going to ISEF 2016. The inspiration for his project titled “Holistic Flare Prediction Using Aggregated Solar Cycle 23-24 Magnetograms and Intensitygrams“ came from watching one of futurist and theoretical physicist Michio Kaku’s online lectures about the harm unexpected solar flares can cause. Also, Zhengdong used his knowledge and skills of Java programming (a hobby of his) in developing his project.

Over 1,200 students competed in the Arizona Science and Engineering Fair az-science-center-300x234

Photo courtesy David Hoye

Hamilton High School won Top Senior Division School for the third consecutive year and according to and Business Journals, is one of the top public high schools in Arizona as students have the opportunity to take Advanced Placement® coursework and exams.

2016 sponsors include Intel, Arizona SciTech Festival, Craig and Barbara Barrett Foundation, GoDaddy, ASU Rob and Melani Walton Sustainability Solutions Initiatives, SRP, Grand Canyon University, Broadcom MASTERS, and Maricopa Community Colleges.

For a complete listing of award winners, visit

About Arizona Science Center
Arizona Science Center hosts and manages the annual Arizona Science and Engineering Fair ( The mission of Arizona Science Center is to inspire, educate and engage curious minds through science. The Center, located at 600 E Washington Street in downtown Phoenix, features more than 300 hands-on exhibit, live demonstrations, a state-of the art Dorrance Planetarium, a five-story IMAX® theater, and newly opened, CREATE at Arizona Science Center – a place where science, design and engineering collide! For further details please visit

First Place Category Winners listed below:

ELEMENTARY First Place Winners

Top Elementary Division School: Know Gifted Academy, Chandler, AZ

Animal Science: Carmen Roe, St. Michael’s School, Tucson

Behavioral & Social Sciences: Karah Meyer, Agua Caliente Elementary School, Tucson; Autumn Towne

Cellular & Molecular Biology: Humza Choudhry, New Vistas Center for Education

Chemistry: Alexander C. Nelson, Quest for Education, Tucson; Cara Brown, Mesa Academy for Advanced Studies, Mesa
Computer Science: Andrew Ayerh, Noah Webster Schools, Mesa

Earth & Planetary Science: Ryan Anderson, Preparatory Academy

Engineering: Jade Kuan, Doolen Middle School, Tucson; Tyler Gustavson, San Tan Charter, Gilbert; Mytreyi Trivedi and Trisha Panse, BASIS Chandler

Best of Fair: Elementary Division and Environmental Sciences: Pranav Mantri and Danielle Bernabe, KGA, Chandler
Environmental Sciences: Elizabeth Giordano, Quest for Education, Tucson

Mathematical Sciences: Salil Naik, Highland Lakes Elementary, Glendale

Medicine & Health Sciences: Shane Hoch, Kyrene Middle School, Tempe

Physics & Astronomy: Callan Young, Quality Interactive Montessori, Cave Creek; Magnetic Mayhem; Logan Douglas, Manzanita Elementary School, Phoenix; Colin Jones, Zaharis Elementary, Mesa

Plant Sciences: John Andrew Boelts, Gowan Science Academy, Yuma

JUNIOR First Place Winners

Top Junior Division School: BASIS Chandler

Animal Science: Lucia Lurino, Homeschool

Behavioral & Social Sciences: Emily Ignatoff, Emily Gray Junior High School, Tucson

Cellular & Molecular Biology: Alexandra Rolfness, Mesa Academy for Advanced Studies

Chemistry: Tiffany Ticio, ACP Oakland, Chandler; Chloe Leff, Willis Junior H.S., Chandler

Computer Science: Devrath Iyer, BASIS Chandler

Earth & Planetary Science: Andria Chiappetti, Highland Lakes Elementary, Glendale

Engineering: Charles Maxwell, Emily Gray Jr. High, Tucson; Jonathan Pak and David Wu, BASIS Ahwatukee

Environmental Sciences: Rachel Nehrmeyer, Casas Christian School, Tucson; Ava Galbraith, Doolen Middle School, Tucson
Mathematical Sciences: Anish Raju, BASIS Chandler

Medicine & Health Sciences: Vinayak Athavale, Santan Jr. High, Gilbert; Will MacDonald, Quest for Education, Tucson

Physics & Astronomy: Sharmilla Dey, Doolen Middle School, Tucson; Jonah Rolfness, Mesa Academy for Advanced Studies

SENIOR First Place Winners

Top Senior Division School: Hamilton High School, Chandler

Behavioral & Social Sciences: Divya Vatsa and Emily Wood, BASIS Scottsdale

Biochemistry: Ritika Bharati, Hamilton High School, Chandler

Biomedical and Health Sciences: Komal Agrawal and Kiera Blawn, Hamilton H.S.; Dustin Smith, AAEC-Red Mountain, Mesa

Cellular & Molecular Biology: Vedik Navale, Hamilton H.S., Chandler

Chemistry: Kailash Raman, Sandra Day O’Connor H.S., Phoenix

Computer Science: Akshata Rudrapatna, Hamilton H.S., Chandler

Earth & Environmental Sciences: Claire Thai and Josiah Panneck, Quest for Education, Tucson

Embedded Systems: Sachin Konan, Hamilton H.S., Chandler

Energy Chemical: McKenna Loop, Az College Prep Erie Campus, Chandler

Energy: Physical: Ryan Kundrata, AAEC-PV

Engineering Mechanics: Kelly Charley, Navajo Preparatory School

Environmental Sciences: Rachel Nehrmeyer, Casas Christian School, Tucson; Ava Galbraith, Doolen Middle School, Tucson

Environmental Engineering: Amanda Minke, Immaculate Heart H.S., Oro Valley

Materials Science: Joseph Bant, Luca DeSimone, James LoPresti

Mathematics: Eric Kim, BASIS Scottsdale; Abijith Krishnan, BASIS Scottsdale

Microbiology: Aryasp Nejat, Hamilton H.S.

Physics & Astronomy: Zhengdong Wang, Hamilton H.S.

Plant Sciences: Michael Koury and Ben LeRoy, Basha H.S., Chandler

Robotics and Intelligent Machines: Anthony Procopio, Nicodemus Phakldies, and Bennett Tolar, Red Mountain High School, Mesa

Systems Software: Rahul Ramesh, Hamilton H.S.

Systems Software: Simon Shen, Desert Vista High School